30.03.2024 | FLEET MASTER wspiera PZPO w promocji Certyfikatu Oponiarskiego®

Współpraca w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach

FLEET MASTER, ekspert w zakresie obsługi ogumienia flot samochodów, od przeszło 10 lat rozwija branżę oponiarską, aktywnie przyczyniając się do zwiększania bezpieczeństwa na polskich drogach. Obecnie działania te zostaną zwielokrotnione dzięki nawiązaniu współpracy z Polskim Związkiem Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w zakresie promocji Certyfikatu Oponiarskiego® i promowaniu go oraz zachęcaniu do wdrożenia w sieci ponad 230 serwisów partnerskich FLEET MASTER.

– Wybierając odpowiednie opony, powierzając ich montaż lub naprawę specjalistom oraz regularnie je sprawdzając, zyskujemy większą pewność, że szczególnie w trudnej i nagłej sytuacji na drodze nasz pojazd wybawi nas z opresji dzięki dobrej przyczepności. Dzięki świadomemu wyborowi profesjonalnego warsztatu z kolei mamy pewność, że nie zniszczy nam tych opon przy montażu. Taką pewność dają serwisy z Certyfikatem Oponiarskim PZPO. Oznacza on, że dany warsztat przeszedł drobiazgowy audyt wyposażenia i umiejętności serwisowych, umie też zadbać o wygodę klienta podczas obsługi – wskazuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Średnio między 40 a 50% wypadków samochodowych spowodowanych złym stanem technicznym pojazdów dzieje się w związku ze stanem lub z winy opon. Wynika to nie tylko ze sposobu eksploatacji i zużycia ogumienia, ale również z korzystania z niezweryfikowanych używanych opon i samej procedury montażu. Dlatego świadczenie usług oponiarskich często wiąże się z większą odpowiedzialnością niż wielu napraw mechanicznych. Tymczasem w Polsce dotychczas brakowało spójnego systemu audytów serwisów oponiarskich i szkoleń personelu, a poziom obsługi i kultury serwisowej w zakresie samych kół pozostawał mocno zróżnicowany. W celu ujednolicenia tego systemu PZPO opracowało Certyfikat Oponiarski®. Służy on wsparciu warsztatów w podnoszeniu jakości świadczonych usług w oparciu o wyznaczone kryteria i w efekcie zapewnieniu klientom jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa na drodze. Na certyfikat składa się niezależny system oceny i wyróżnienia rzetelnych serwisów wykonywany w oparciu o audyt wyposażenia i kwalifikacji personelu technicznego, opracowany przez PZPO we współpracy z producentami opon i samymi serwisami. Profesjonalne warsztaty zajmujące się ogumieniem powinny posiadać odpowiednie urządzenia i narzędzia, bezpieczne dla pracowników i zapewniające sprawne wykonanie w jak najkrótszym czasie wszystkich procedur dotyczących obsługi koła bez ryzyka uszkodzenia jego elementów. Dla pracowników serwisowych ofertą obejmuje przeszkolenie, które mogą zdobyć np. w powołanej przez PZPO pierwszej w Polsce Akademii Oponiarskiej.

– Nasi klienci co roku pokonują łącznie ponad 300 milionów kilometrów w samochodach flotowych jeżdżących na oponach, którymi zarządzamy. Dlatego inicjatywa PZPO świetnie się wpisuje w nasze dotychczasowe starania w zakresie podnoszenia jakości usług świadczonych przez nasze serwisy partnerskie zlokalizowane na terenie całego kraju – mówi Marcin Jędrasik, lider zespołu ds. współpracy z serwisami FLEET MASTER. – Certyfikat Oponiarski® pozwoli nam wyróżnić te warsztaty, które już dziś spełniają najwyższe standardy i wesprzeć pozostałe, aby docelowo nasza sieć oferowała maksymalnie wysoką jakość obsługi ogumienia flot samochodów. Planujemy w pierwszym roku współpracy z PZPO wdrożyć certyfikację w wybranych serwisach i w kolejnych latach konsekwentnie powiększać ich liczbę. Wierzymy, że te działania przełożą się na zadowolenie, zaufanie i bezpieczeństwo naszych klientów oraz komfort pracy samych serwisów.


FLEET MASTER jest ekspertem w dziedzinie kompleksowej obsługi ogumienia dla flot samochodów osobowych i dostawczych. Jako firma z polskim kapitałem istnieje na rynku od ponad 10 lat, zdobywając w tym czasie specjalistyczną wiedzę i doświadczenie oraz budując zaplecze niezbędne do zapewnienia najwyższego poziomu obsługi i doradztwa dla klientów z branży wynajmu długoterminowego (CFM), leasingu i podmiotów posiadających własne floty pojazdów. Zespół FLEET MASTER tworzą profesjonaliści, którzy doskonale znają codzienne potrzeby i wyzwania, z jakimi mierzą się użytkownicy pojazdów. Dzięki temu oferta FLEET MASTER bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach oraz indywidualnym podejściu i trosce o każdego klienta. Obecnie FLEET MASTER obsługuje rocznie ponad 15 tysięcy aut i opiekuje się blisko 100 tysiącami opon i kół. Dużym atutem w jego działalności jest własny magazyn, który w razie potrzeby pozwala operatorowi na realizację nawet bardzo złożonych operacji logistycznych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Partnerem strategicznym FLEET MASTER jest Grupa LATEX OPONY, jeden z trzech największych hurtowych dystrybutorów opon w Polsce.


Certyfikat Oponiarski® to audyt warsztatów oponiarskich. Jest dostępny dla wszystkich serwisów zajmujących się obsługą opon. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: www.certyfikatoponiarski.pl.

Pomysł niezależnego certyfikatu oponiarskiego zrodził się z potrzeby poprawy poziomu jakości obsługi w serwisach oponiarskich oraz docenienia starań tych serwisów, u których fachowa obsługa jest codzienną praktyką. To także wyróżnik przyciągający nowych klientów, którzy będą łatwo mogli znaleźć certyfikowane serwisy na mapie i przekonać się, jak wysoką jakość one oferują.

Kryteria certyfikacji dotyczą zarówno wyposażenia technicznego serwisu, jak i wyszkolenia mechaników oraz poziomu obsługi klienta. Z uwagi na duże zróżnicowanie jakości usług w serwisach zajmujących się oponami w Polsce, w certyfikacie oponiarskim są dostępne 3 poziomy zaawansowania w obsłudze opon – dobry, bardzo dobry i wzorowy. W każdym z nich są kryteria główne (kluczowe dla prawidłowego wykonania obsługi) i kryteria warunkowe (które są ważne dla oceny ogólnej danego serwisu). Tylko od danego serwisu zależy, czy będzie rozwijał się i certyfikował na kolejne stopnie, czy od razu zacznie od średniego albo najwyższego poziomu. Lista kryteriów oraz procedury obsługi opon dostępne są na stronie Certyfikatu Oponiarskiego.

PZPO i audytorzy zapewniają niezależność certyfikatu i profesjonalny audyt. Wyróżnikami certyfikatu oponiarskiego, jaki dostaną wszystkie serwisy pozytywnie kończące audyt, są: duża tablica z logo certyfikatu i wskazaniem poziomu obsługi i segmentu oraz certyfikat w formie dyplomu.

Więcej informacji na stronie PZPO.
Kampania informacyjna: www.oponymajamoc.pl