Współpraca FLEET MASTER i Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach
Opony to jeden z ważniejszych elementów pojazdów, które mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Kampanie społeczne skierowane do kierowców powoli, ale konsekwentnie zwiększają świadomość w zakresie konieczności dbania o koła w pojazdach – sprawdzania stanu ogumienia, terminowego dokonywania sezonowej wymiany i regularnej kontroli ciśnienia w oponach. Bardzo istotnymi podmiotami w całym procesie jest kilkanaście tysięcy serwisów, którym właściciele pojazdów powierzają swoje samochody. Według badań PZPO usługi serwisowe realizowane są na bardzo zróżnicowanym poziomie, co nie pozostaje bez konsekwencji dla stanu bezpieczeństwa na drogach. Jak sobie z tym radzić? Zapraszamy do trzeciej części Przewodnika bezpieczeństwa PZPO i FLEET MASTER.
Opony stanowią jedyny punkt styku poruszającego się pojazdu z nawierzchnią drogi. Aby ten kontakt był maksymalnie bezpieczny, PZPO i FLEET MASTER zalecają pamiętać o co najmniej trzech elementach: Porządnych oponach, Prawidłowym ciśnieniu oraz Profesjonalnym serwisie, który przez cały rok będzie potrafił zadbać o stan kół w pojeździe. Obecnie serwisy i warsztaty działają w oparciu o własne, nieuregulowane centralnie zasady. Jak się okazuje, wciąż wiele z nich niewystarczająco dba o podstawy techniczne, stosuje niewłaściwe techniki montażu lub zbyt rzadko serwisuje wykorzystywane urządzenia i narzędzia. Może skutkować to uszkodzeniem opon lub nieodpowiednim montażem, a co za tym idzie, dodatkowymi kosztami oraz zwiększonym ryzykiem wypadku na drodze.
Jak alarmuje PZPO i FLEET MASTER, w Polsce brakuje jednolitego systemu szkoleń i obsługi, który wyznaczyłby standardy w zakresie opieki nad ogumieniem milionów pojazdów (samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli) poruszających się na polskich drogach. Właściciele serwisów często nie mają dostępu do najbardziej aktualnej bazy wiedzy i tym samym nie znają najnowszych wymagań, przepisów i zaleceń dotyczących obszaru serwisu opon. Z kolei korzystający z ich usług kierowcy nie są w stanie samodzielnie ocenić jakości działania warsztatu. Pomocą zarówno dla serwisów, jak i kierowców jest Certyfikat Oponiarski – dokument potwierdzający pomyślny wynik rzetelnego audytu, przeprowadzonego przez niezależnych ekspertów. Ocena w ramach ww. audytu dokonywana jest na zlecenie właściciela danego serwisu, w oparciu o jednolite kryteria certyfikacji i procedury wymiany opon – takie same dla wszystkich warsztatów, rozsądne i transparentne. Audyt trwa jedynie kilka godzin i odbywa się bez wstrzymywania pracy serwisantów. Kończąca go rozmowa podsumowująca to dla właściciela rzetelna informacja zwrotna na temat jakości jego świadczeń na tle średniej krajowej i oczekiwań klientów, a także lista ewentualnych poprawek do wdrożenia. Uzyskanie certyfikatu jest potwierdzeniem profesjonalizmu serwisu oraz świadczenia bezpiecznej obsługi pojazdów, z zastosowaniem zalecanych procedur i norm. Fakt posiadania Certyfikatu Oponiarskiego przekłada się też na promocję serwisu w materiałach PZPO i w efekcie – zwiększone zainteresowanie ze strony klientów i większe przychody. Audyt certyfikacyjny może być poprzedzony udziałem mechaników w szkoleniach Akademii Oponiarskiej realizowanej przez PZPO.

FLEET MASTER, który świadczy usługi wulkanizacyjne dla flot w sieci 250 partnerskich serwisów, wspiera promocję Certyfikatu Oponiarskiego.
– „Za zobowiązaniem się do świadczenia najwyższej jakości obsługi, jakie FLEET MASTER składa Klientom, kryje się codzienna praca z naszymi serwisami partnerskimi. Certyfikat Oponiarski to świetne narzędzie do zapewnienia jednolitych, wysokich standardów w zakresie serwisu kół i ogumienia w powierzonych nam pod opiekę samochodach. Dlatego aktywnie włączyliśmy się we współpracę z PZPO i promocję Certyfikatu Oponiarskiego. Zachęcamy tym samym wszystkie serwisy do udziału w programie certyfikacji” – mówi Paweł Kiełtyka z FLEET MASTER.
FLEET MASTER jest ekspertem w dziedzinie kompleksowej obsługi ogumienia dla flot samochodów osobowych i dostawczych. Jako firma z polskim kapitałem istnieje na rynku od ponad 10 lat, zdobywając w tym czasie specjalistyczną wiedzę i doświadczenie oraz budując zaplecze niezbędne do zapewnienia najwyższego poziomu obsługi i doradztwa dla klientów z branży wynajmu długoterminowego (CFM), leasingu i podmiotów posiadających własne floty pojazdów. Zespół FLEET MASTER tworzą profesjonaliści, którzy doskonale znają codzienne potrzeby i wyzwania, z jakimi mierzą się użytkownicy pojazdów. Dzięki temu oferta FLEET MASTER bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach oraz indywidualnym podejściu i trosce o każdego klienta. Obecnie FLEET MASTER obsługuje ponad 18 tysięcy aut i opiekuje się ponad 100 tysiącami opon i kół. Dużym atutem w jego działalności jest własny magazyn, który w razie potrzeby pozwala operatorowi na realizację nawet bardzo złożonych operacji logistycznych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Partnerem strategicznym FLEET MASTER jest Grupa LATEX OPONY, jeden z wiodących hurtowych dystrybutorów opon w Polsce.
Certyfikat Oponiarski® to audyt warsztatów oponiarskich. Jest dostępny dla wszystkich serwisów zajmujących się obsługą opon. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: https://certyfikatoponiarski.pl/form.php.
Pomysł niezależnego Certyfikatu Oponiarskiego zrodził się z potrzeby poprawy poziomu jakości obsługi w serwisach oponiarskich oraz docenienia starań tych serwisów, u których fachowa obsługa jest codzienną praktyką. To także wyróżnik przyciągający nowych klientów, którzy będą łatwo mogli znaleźć certyfikowane serwisy na mapie i przekonać się, jak wysoką jakość one oferują.
Kryteria certyfikacji dotyczą zarówno wyposażenia technicznego serwisu, jak i wyszkolenia mechaników oraz poziomu obsługi klienta. Z uwagi na duże zróżnicowanie jakości usług w serwisach zajmujących się oponami w Polsce, w certyfikacie oponiarskim są dostępne 3 poziomy zaawansowania w obsłudze opon – dobry, bardzo dobry i wzorowy. W każdym z nich są kryteria główne (kluczowe dla prawidłowego wykonania obsługi) i kryteria warunkowe (które są ważne dla oceny ogólnej danego serwisu). Tylko od danego serwisu zależy, czy będzie rozwijał się i certyfikował na kolejne stopnie, czy od razu zacznie od średniego albo najwyższego poziomu. Lista kryteriów oraz procedury obsługi opon dostępne są na stronie Certyfikatu Oponiarskiego.
PZPO i audytorzy zapewniają niezależność certyfikatu i profesjonalny audyt.
Wyróżnikami Certyfikatu Oponiarskiego, jaki dostaną wszystkie serwisy pozytywnie kończące audyt, są: duża tablica z logo certyfikatu i wskazaniem poziomu obsługi i segmentu oraz certyfikat w formie dyplomu.
Więcej informacji na stronie PZPO.
Kampania informacyjna: www.oponymajamoc.pl